KOCHAM SZKOŁĘ SWĄ TO MÓJ DRUGI DOM. ZAPISY UCZNIÓW DO I KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ.

PIKNIK RODZINNY

PIKNIK RODZINNY

Zdobyliśmy I miejsce w Rzeszowie w koszykówce dziewcząt dla szkół podstawowych.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY - Uczniowie szkolnego kółka teatralnego wystawili bajkę pt. „Królewna Śnieżka w nowej odsłonie”.

BASEN KARPIK

SZKOLNY ZESPÓŁ RZESZOWIANKA

PIĘKNA I KOLOROWA SZKOŁA PO REMONCIE

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 28 W RZESZOWIE

NASZE NOWE BOISKA SPORTOWE

PIKNIK RODZINNY

NAUKA JEST DLA NAS BARDZO WAŻNA

NASZA SZKOŁA JEST NA MEDAL

ROBOTYKA I PROGRAMOWANIE TO NASZE ZAINTERESOWANIA

PIKNIK RODZINNY

SZKOLNY ZESPÓŁ RZESZOWIANKA

SZKOLNY CHÓR

 

Patron SP 28

PATRON SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 28 W RZESZOWIE – ŁUKASZ CIEPLIŃSKIcieplinski

 

Łukasz Ciepliński, pseudonim Pług, Ludwik i inne (1913-1951), podpułkownik. W 1934 ukończył Korpus Kadetów w Rawiczu, 1936 Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej.

W latach 1936-1939 oficer 62 pp. w Bydgoszczy. We wrześniu 1939 dowódca kompanii przeciwpancernej 62. pp. wchodzącego w skład 15. dywizji piechoty armii Pomorze.

Od pierwszych dni okupacji niemieckiej do jej zakończenia działał w konspiracji w Rzeszowskim.

W okresie od maja do września 1940r. komendant obwodu, następnie do 1945 inspektoratu rzeszowskiego ZWZ-AK. Zasłużony w rozbudowie struktur ZWZ-AK w Rzeszowskim.

Po wkroczeniu Armii Czerwonej pozostał w konspiracji, pełniąc m.in. funkcje szefa sztabu organizacji Nie i Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Następnie w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość” (WiN) – w okresie od września do grudnia 1945 prezes okręgu krakowskiego, od stycznia do listopada 1946 prezes obszaru Polska Południowa i od listopada 1946 do listopada 1947 prezes ZG, z siedzibą w Krakowie, później w Zabrzu.

Aresztowany, przebywał w śledztwie do 1950.

W procesie IV ZG WiN przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie w październiku tegoż roku fałszywie oskarżony o zbrodnie, współpracę z Niemcami i wywiadami zachodnimi i skazany na karę śmierci.

Stracony 1 marca 1951 w więzieniu na Mokotowie.


 

Prezentacja o patronie Szkoły Podstawowej Nr 28 w Rzeszowie

Prezentacja o patronie Szkoły Podstawowej Nr 28 w Rzeszowie zrobiona przez uczniów klasy dwujęzycznej 7d

 

Prace konkursowe Uczniów SP 28 o patronie szkoły:


76. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września 2015 r. delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w uroczystości z okazji 76. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego połączonej z jubileuszem 25 – lecia działalności Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W spotkaniu wzięli udział kombatanci, przedstawiciele organizacji patriotycznych, samorządowcy i przedstawiciele szkół.

Po mszy św. nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych pod Pomnik  Żołnierzy Armii Krajowej. Dalszy ciąg uroczystości odbył się w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego, gdzie  mogliśmy obejrzeć przepiękny program artystyczny i wysłuchać koncertu chopinowskiego.

Najważniejszą częścią programu było wręczenie medali i wyróżnień. Pani dyrektor Dorota Chmura z delegacją uczniów odebrała dla szkoły pamiątkowe odznaczenie.


Listopad 2015 r.

Z okazji dnia urodzin Waszego Patrona płk Łukasza Cieplińskiego składam serdeczne życzenia dla dyrekcji, grona pedagogicznego i dzieci. Nauczycielom życzę wytrwałości w niełatwej pracy, a dzieciom wytrwałości w nauce. Jestem mieszkańcem Kwilicza i od ponad dwudziestu lat interesuję się tym nieprzeciętnym człowiekiem, a każda nowa informacja jest dla mnie istotna.

Wczoraj w Kwiliczu miało miejsce spotkanie z ks. Józefem Romanem Majem, autorem książki o Łukaszu Cieplińskim. Ks. Maj napisał książkę pt. „Polska zwycięży. Rzecz o Łukaszu Cieplińskim”. Polecam tę książkę.

Pracuję w szkole, jestem nauczycielem przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół nr 1 w Międzychodzie.

Z pozdrowieniami

Jan Kołupajło